Ostatnio mało sypiam. Wolę czytać książki. Wbrew pozorom nie chodzi tu wcale o tematykę, gdyż o wiele istotniejszy jest sam fakt wykonywania czynności. Chociaż z drugiej strony ,tak jak w życiu, unikam monotematyczności i staram urozmaicać mój czytadło spis. Jednego dnia sięgam po nowele, a następnego czekam z wypiekami na rozwiązanie kryminalnej zagadki stulecia. Lubię w książkach zniszczone okładki pożółkłe kartki i zapach przesycony ludzkim dotykiem. Są jednym z tych kochanków ,którym nie odmawiam pójścia do lóżka. Cytując ,,książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni'', a ja uwielbiam mieć przy sobie kwiaty bez różnicy na porę roku. Teraz taki czas, że czytam i pachnę.

wtorek, 11 października 2011

11.10.2011Z dala od ulic i dźwięku nieustannej plątaniny, rosną betonowe zamczyska.
Groźne i warowne. Przechowujące w swoich zakamarkach tajemnice straszne, często niezrozumiałe w swoim okrucieństwie, nam tak humanitarnym, tylko z idei.
Szarość spowijająca podwórka zaprzecza estetyce do której przyzwyczailiśmy oko. Wystarczy jednak wejść we wnętrzności betonowych budynków, aby zrozumieć ich trwogę. Bezwolnie stały się twierdzami czarnych scenariuszy. Ich ściany nasiąkły wstrętem do istot, które w poszanowaniu mają jedynie własne dobro. Stały się współczesnymi powiernikami .
Lubię jednak te osiedla spowite mgłą codziennych trosk. To mój dom Znienawidzony i pełny grozy, ale niezaprzeczalnie jedyny z możliwych. Ten archipelag brzydoty  obudził we mnie piękno. Kształtował mnie, a ja  wielokrotnie mu ulegałam, aby przybrać pozycję obecną. Chłonęłam i wpajałam się w mury, aż moja skóra stała się szara, twarda i popękana. To wtedy poznałam rzewny język zniszczonych kamienic. To wtedy odkryłam więź, która nas łączy. Zaczęłam rozumieć mowę skrzypiących schodów, trzaskających okiennic. W tym momencie opowieść stała się mną i przestałam dostrzegać granice, między prawdą a abstrakcją. ps. Obecnie czytam.


,,Szukam nauczyciela i mistrza 

niech przywróci mi wzrok słuch i mowę 
niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia 
niech oddzieli światło od ciemności.''


(zdjęcia umieszczone w poście nie jest mojego autorstwa.) 

5 komentarzy:

 1. Wracaj, bo te kilka pięknych linijek wyżej to za mało. Zdjęcie jest niesamowite, choć nie wiem do końca w jaki sposób je wykonałaś...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak tu pięknie, jak tu inaczej!

  OdpowiedzUsuń
 3. A cóż to za cudowne obrazy/rysunki u góry i po prawej stronie bloga?? To Twojego autorstwa te dzieła czy kogo? Jestem zachwycona, są piękne. Jestem pod ogromnym wrażeniem tych prac. Czekam na info, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za odpowiedź, są piękne :)

  OdpowiedzUsuń